Kategorie
Newsletter

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Anketa

    Celkem hlasů: 0

    Baňkování

    Už jste jistě slyšeli o výborných účincích přikládání baněk. Kromě výrazného uvolnění svalů a blokád mají velký význam na čištění organismu od toxických látek, které se ve ztuhlých svalech usazují.

    Baňkování je starověká čínská technika, při které je na povrch kůže přiložena speciální baňka, ve které je po přiložení vytvořen podtlak (buďto tím, že se baňka předem nahřeje a při jejím ochlazení v ní poklesne tlak, nebo je vzduch zčásti odsán). Baňkování je jedna z mála masážních metod, která je doporučena i při nemoci. Při zvýšené teplotě se baňky mohou např. přikládat na plíce a průdušky a tím dochází ke zlepšení dýchání.

    Co se odehrává po přiložení baňky?
    Podtlak vtáhne část kůže i podkoží do baňky a způsobí mimo jiné popraskání drobných cévek s malými krevními výrony, zřetelnými jako modřina. Je však podstatně méně hlubší než modřina například po úderu. Malý výron krve a lymfy do okolí gelosy (zatuhlé, bolestivé místo) i do ni samé zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku v okolí. Prokrvení a okysličení kritických bodů odplaví škodliviny z jejich centra a po opakované aplikaci vede k úlevě od bolesti.

    Používání baněk má dvojí účinek:

    1. Všeobecný – napomáhá zlepšení krevního oběhu, prokrvení a pročištění organismu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému, redukce otoků,…
    2. Místní – napomáhá k odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů,…

    Základní účinky baňkování


    Vliv na kůži:
    Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek. Dále se čistí kožní póry – zabraňuje tvorbě akné.


    Vliv na svaly:
    Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech. Mimo to se upravuje i mízní (lymfatický) oběh.


    Vliv na klouby:
    Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny. Baňkování může odstranit i případné spasmy v okolí postiženého kloubu.


    Vliv na zažívací ústrojí:
    Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv. Tím se zlepšuje trávení a vstřebávání živin. Už při samotném přikládání baněk na záda dochází cestou spinálních a autonomních nervů k ovlivnění vnitřních orgánů. Kromě toho tato terapie posiluje svaly dýchacích orgánů.


    Vliv na nervový systém:
    Baňkování stimuluje sensitivní kožní nervy. Například při ošetření zad dochází k ovlivnění střední linie (spinálních a parasympatických nervů) a vedle toho i na autonomní nervový systém a na orgány jím řízené.


    Délka terapie:
    Délka procedury je individuální, pohybuje se kolem pěti až třiceti minut. Lidé se po proceduře cítí lehčí, pružnější a plni energie. Dočasným doprovodným efektem je vytvoření mírných krevních podlitin, které se během pár dnů z těla ztratí. Výsledky začínají být vidět po páté až sedmé návštěvě. Baňky lze také kombinovat s klasickou masáží a přikládat jednotlivě po masáži pouze na bolavá místa.


    Četnost terapií:

    Pro akutní bolesti doporučuji četnost baňkování přizpůsobit individuálně. Důležité je, aby rozestupy mezi jednotlivými terapiemi byly alespoň 2-3 dny, aby se z těla stihlo odplavit vše, co se při nich uvolní. Doplňte je v mezidobí o dostatek odpočinku, spánku, pohybu, tekutin a lehčí stravy.

    Kontraindikace:

    • Trombózy
    • Křečové žíly a gangrény
    • Otevřené rány, hnisavá infekce
    • Vážná srdeční onemocnění, špatná srážlivost krve, rakovina, zlomeniny
    • Těhotenství a menstruace